Rozumíte všem novinkám?

S globalizací, internetem, turismem a díky oblíbenosti americké kultury obzvláště mezi mladými k nám stále více pronikají novinky, jejichž názvy nejsou překládány a zůstávají v angličtině. Tyto názvy nás mohou překvapovat, ale postupně se zabydlují v našem rodném jazyce. Pokud v nich občas tápete, zkusíme vám z této situace vyvést malým slovníčkem: 

Microgreens

Mikro zelenina, to je hotová bomba! Zaplavuje naše zdravé stravování a lidé ji milují. Je to totiž bomba vitaminová. Jedná se o výhonky mladých rostlinek, které si velice jednoduše můžete vypěstovat doma na kousku vaty, nebo koupit již hotové v obchodě. Výhonky mají několik centimetrů, jsou zelené a můžete je přidat na chleba, do pomazánek, do nápojů i jako posyp teplých jídel. A která semínka můžete použít? Ředkvičku, brokolici, mrkev, řeřichu nebo třeba roketu. Microgreens doporučujeme jako fantastický zdroj energie proti jarní únavě.  

Fit kitchen

Potřebujete nabrat svaly nebo naopak zhubnout, ale nemáte čas si připravovat každý den zdravý jídelníček? Fit kitchen je jedním ze způsobů, který tento problém vyřeší za vás. Jedná se o krabičky s vyváženou stravou, které vám dovezou nebo si je můžete pravidelně vyzvedávat sami. Výběru jídel a sestavení jídelníčku se věnují odborníci a výživoví poradci, kteří tvoří skvělá jídla na míru podle požadavků a potřeb jednotlivých klientů. 

Homestaging

Ještě jste o něm neslyšeli? Nám se moc líbí! Připravuje totiž byty k prodeji a pronájmu! Jedna se o službu, díky které bude i obyčejný byt vypadat skvěle! A v čem celá proměna spočívá? Byt se musí vyklidit od zbytečností. Jakmile zůstane pouze základní nábytek, začíná zdobení. Barevný přehoz na postel, květiny do vazy, láhev vína se sklenkami na stůl, barevné ručníky a designové mýdlo do koupelny. Tyto služby poskytují realitní agentury nebo také specialisté na home staging. 

Baby sitting

Doba si žádá plné nasazení. A to nejen od mužů, ale i od žen. Vrací se tak doba, kdy maminky odkládaly již malá miminka do náruče chův nebo profesionálních hlídaček dětí, termín v anglicky mluvících zemích známý jako baby sitting. Ženy ve vysoké pozici se musejí vrátit do práce dříve než za 3 roky a proto jsou služby těchto profesionálek poptávané více než kdy jindy. 

DIY aneb Udělej si sám

Milujeme domácí tvoření. Nejvíce je nejspíš ocení vaše děti. Vyrábět se dá opravdu kde co. Spíchnete si nové kalhoty, vyrobíte novou pestrobarevnou svíčku, použijete vábení Múzy při malbě obrazu nebo zasadíte růži z vázy přímo do hlíny. Kouzelných návodů na DIY – podle anglického Do it yourself – najdete na video kanálech opravdu nekonečné množství. 

Barefoot obuv

Tyto boty jsou prostě jiné. Protože to prostě nejsou boty, jsou to barefooty. Z anglických slov bare foot lze po překladu najít jasný význam – holé chodidlo. Tyto boty tedy simulují chůzi naboso. A proč bychom měli takové boty vlastně chtít? Jejich výhody jsou:

  • při chůzi není špička nohy omezována botou a nevzniká tak deformace chodidla
  • jsou přirozeně namáhány svaly na chodidle
  • pomáhá proti vytvoření ploché nohy
  • podporuje správné držení těla
  • a věřte, nebo ne, při chůzi lesem objevíte nevídané pocity. Konečně totiž vlastní nohou ucítíte celou přírodu. A bezpečně, po lese bychom úplně bez bot přece raději nechodili…

A jak se vy osobně orientujete v cizích názvech moderních produktů, služeb a novinek? Sledujete je? Nebo je raději necháváte těm mladším a spokojíte se s výdobytky z dob minulých? Dejte nám vědět do našich komentářů, která cizí slova z úst někoho blízkého vás poslední dobou zaujala nejvíce!

Jiřina Marešová
Share

Author

Jiřina Marešová

Fitness se věnuji intenzivně a v podstatě každý den. Nebylo tomu tak ale vždycky. Deset let zpátky jsem vážila o čtyřicet kilo víc a vyhýbala se zrcadlům, než jsem si řekla dost. Svůj příběh hubnutí den za dnem jsem tehdy mapovala ve svém osobním blogu a radost z psaní mi od té doby už zůstala.