Fenomény včera a dnes…

V 60. letech to byly kalhoty do zvonu, květiny a volná láska, v 80. letech frčela céčka nebo třeba Bony na nákup v Tuzexu. V 90. pak rozmach soukromého podnikání… a někdy i nekalých praktik. Fenomény dob minulých ale nechme minulosti a pojďme se raději podívat na fenomény dob dnešních. Pár jsme jich pro vás vybrali…

Domácí mazlíčci bez chlupů

Fenomén šlechtění zvířat bez srsti má trochu smutný důvod, a tím jsou alergie. Ty se v populaci objevují víc a víc a jejich následkem si velká část lidí nemůže pořídit domů chlupatého mazlíčka. A přesně na ně myslí šlechtitelé při své práci. Dnes již proto není problém si pořídit kočku bez srsti – plemeno Sphynx, psa bez chlupů – například Americký bezsrstý teriér, nebo třeba skinny morče.

Chemický peeling

Peeling má svou původní funkci v odstraňování staré odumřelé kůže s následkem vyhlazení a zjemnění pokožky. Chemický peeling, který právě frčí u kosmetiček a na klinikách estetické péče, má navíc omlazující efekt díky vyhlazení jemných vrásek. Samozřejmě také odstraňuje odumřelé části pokožky, díky čemuž je pleť poté hladší, jemnější, prokrvenější a opticky výrazně omlazená.

Bezlepkové potraviny

Jednou z nepříjemných alergií je ta na lepek. Pokud jej dotyčný konzumuje, může si navodit i velmi nepříjemné nevolnosti. Jediným lékem na ni je potraviny s lepkem prostě nekonzumovat. Bohužel se z tohoto problému stal trend, který musí následovat velké procento obyvatel. A čemu se musejí vyhnout? Všem obilovinám, které lepek obsahují – od pšenice, přes oves, až po žito, ječmen nebo jakékoliv kombinace těchto plodin. Pokud však celiakií (nesnášenlivostí lepku) netrpíte, nemá cenu se těmto potravinám vyhýbat preventivně.

Vánoční stromky v květináči

Pokud si nedokážete představit vánoční čas bez vůně jehličí, ale je vám líto, když každý rok kvůli vám zahyne jeden jehličnan, máme pro vás tip, jak alespoň několik z nich ušetřit. Pořiďte si jehličnan v květináči. Pokud jej budete dávat do teplého prostoru obývacího pokoje, nezapomeňte jej alespoň dva týdny před přesunutím z venku do tepla aklimatizovat někde ve sklepě nebo na chodbě, kde stromek získá alespoň chvíli na to, aby nezažil obrovský šok. Tento postup pro aklimatizaci opakujte i ve chvíli, kdy stromek vracíte z tepla do zimy. A kdo má odvahu, může si vlastní stromek zkusit vypěstovat ze semínka!

Spaní v autě

Cestování má v současnosti sice kvůli pandemii lehký útlum, pokud jste však dostatečně proočkováni, máte k cestování za hranice zelenou. Dobrodruzi tělem i duší si pořizují obytná auta, upravené dodávky nebo karavany. A po autech tohoto typu je dnes opravdu velká poptávka. Dejte však pozor, kde své auto zaparkujete, ne všude se to totiž smí. Při cestě do zahraničí si pečlivě předem zjistěte, kde je povoleno s obytným autem přenocovat, někde hrozí docela vysoké pokuty.

Skleník na vlastní zahradě

Pro majitele zahrad je skleník doslova darem z nebes. Díky němu je totiž nejeden zahradník schopen pěstovat třeba salát, ředkvičky nebo červenou řepu a sklízet je v podstatě celoročně. Takový vyhřívaný skleník dokáže rostlinám poskytnout dostatek tepla a díky svým skleněným stěnám také co nejvíce slunečního světla, které například za oknem rostliny nemají.

A jak se díváte na fenomény dnešní doby vy? Jsou vám proti srsti a máte raději ty z dob minulých? Sbírali jste v dětství céčka, jedli na oběd v jídelně univerzální hnědou omáčku a lízali vitacit? Dejte nám vědět, které fenomény utkvěly v myšlenkách vám!

Jiřina Marešová
Share

Author

Jiřina Marešová

Fitness se věnuji intenzivně a v podstatě každý den. Nebylo tomu tak ale vždycky. Deset let zpátky jsem vážila o čtyřicet kilo víc a vyhýbala se zrcadlům, než jsem si řekla dost. Svůj příběh hubnutí den za dnem jsem tehdy mapovala ve svém osobním blogu a radost z psaní mi od té doby už zůstala.