Vybíráme perlový prsten – vše, co byste o tomto unikátním šperku měli vědět

Perlový prsten je zcela unikátní šperk. Je to klenot, jenž přetrvává v historii lidstva po tisíciletí. Jeho původ sahá do starověkých civilizací, kde byly perly ceněny pro svůj jedinečný lesk a specifickou krásu. Byly zkrátka považovány za vzácnost. 

Vybíráte dárek pro svou partnerku? A napadlo vás, že by to mohl být právě prsten s nějakou půvabnou perlou? To zní rozumně. Nejprve se ale podívejte, co byste o tomto šperku měli vědět. Třeba vám informací přijde vhod.

 

Perlový prsten – historie a symbolika

Jak jsme řekli hned úvodem, mají prsteny zdobené perlami mnohasetletou historii. A nejen to. Je v nich ukryta i jistá symbolika. Ve starověkém Řecku například symbolizovaly slzy radosti, zatímco v Římě byly znakem bohatství a moci. Středověk přinesl trochu odlišný pohled – spojil perly s čistotou a nevinností, což je ostatně tradice, která pokračuje i v moderní době. V průběhu mnoha staletí se každopádně perly staly symbolem elegance a citu. A obliba perlových prstenů je stabilně vysoká. Není divu. 

Asi také víte, že samotné slovo “perla” je často používáno k pojmenování něčeho unikátního a hodnotného. Zcela právem.

Čistota, moudrost i bohatství

Perlový prsten není jen krásným šperkem. V různých kulturách a historických obdobích reprezentuje čistotu, moudrost, bohatství a dokonce i lásku. V mnoha společnostech je perla vnímána jako symbol dokonalosti a nevinnosti, což činí perlový prsten ideálním dárkem pro zvláštní příležitosti. Nabízí se zásnuby, svatba nebo nějaké významné výročí. Perla je také často spojována s měsíčními cykly, což dodává jejímu poněkud mystickému a především pak romantickému nádechu na významu.

 

Ve světě módy má tento šperk pevné místo

Perlové prsteny mají své místo i ve světě módy. Jak také jinak? Jsou oblíbeným doplňkem mnoha žen, celebrity nevyjímaje. Svou jednoduchostí a mimořádnou elegancí dodávají každému outfitu na jedinečnosti. Je přitom lhostejné, zda se jedná o vcelku běžný kostým určený ke každodennímu nošení nebo jestli si žena oblékne plesové šaty. Přetrvávající a navíc vysoká obliba perlových prstenů ve světě módy je skvělým důkazem jejich ojedinělého půvabu, jisté univerzálnosti a také nadčasovosti.

 

Jak vybrat prsten s perlou?

Při výběru perlového prstenu je nejdůležitější zvážit nejen kvalitu použitého kovu, ale i samotné  perly. To je celkem pochopitelné. Pokud jde o perlu, existují různá kritéria, jako třeba lesk, barva, tvar nebo neporušený povrch. Lesk perly by měl být jasný a zřetelný, což je zpravidla znakem její vysoké kvality. Barva perly může být různá – často to záleží především na vkusu. Povrch však musí být rovnoměrný, bez sebemenších viditelných vad. Tvar perly může být kulatý či oválný. Perla však může mít i podobu slzy nebo být dokonce nepravidelná. Každý kousek však musí disponovat vlastním půvabem. Pokud si tato kritéria uvědomíte a vezmete je při výběru perlového prstenu v potaz, mělo by se vám podařit najít takový šperk, který bude nejen krásný, ale také hodnotný. Obdarovaná osoba s ním bude jistě spokojena.

Kvalitní kov a umírněný design

Použitý kov a také design prstenu jsou dalšími důležitými aspekty, kterých si musíte být vědomi. Je třeba zvážit typ kovu – zda bude lepší či vhodnější zlato, stříbro nebo třeba platina – mimochodem kovy, do kterých se obvykle vyplatí investovat. A také je nutné posoudit specifickou barvu zvoleného kovu. 

Design by pak měl vhodně doplňovat perlu. Rozhodně ji nesmí přebíjet! Musí být spíše umírněný. To je u tohoto typu šperku obzvláště důležité! Jednodušší design krásu každé perly zdůrazní, zatímco příliš složitý může dojem z celého prstenu poněkud pokazit. Jde tu přece jen hlavně o perlu!

Vždy kromě samotné perly posuzujte také tyto dva parametry:

  • Druh kovu –  zlato, stříbro, platina atd.
  • Zvolený design – jednoduchý a čistý nebo zdobnější s dalšími prvky, ale nikdy příliš komplikovaný

Volba správného kovu a designu má zásadní vliv na celkový dojem ze šperku. Měla by odrážet osobní styl člověka, jemuž je prsten s perlou určen. 

 

O prsten je nutné správně pečovat!

Už jste si nějaký kousek vybrali? Výborně! Nezapomeňte ale, že je o prsten s perlou nutné správně pečovat.  Perly jsou poměrně jemné a vyžadují zvláštní přístup, aby si udržely svůj lesk a krásu. Je důležité chránit perly před chemikáliemi, které jsou obsaženy třeba v parfémech nebo ve stylingových přípravcích na vlasy. Musíte je pravidelně čistit jemným hadříkem. Perlový prsten by se neměl nosit neustále. Rozhodně ne tehdy, pokud je riziko jeho poškození skutečně vysoké. Určitě nechcete, aby taková krása doznala nějaké úhony? 

Správnou a důkladnou péči udržíte šperk v perfektním stavu a výrazně prodloužíte jeho životnost. 

 

Etika a udržitelnost

Etika a udržitelnost. To jsou dnes často skloňované pojmy. A mohou se týkat i prstenu osazeného perlou. Nevěříte? Měli byste. Životní prostředí, z něhož se pravé perly získávají, by mělo být rozhodně chráněno, jinak o tuto unikátní krásu můžeme v budoucnu přijít. Jde však také o etický původ každého šperku -pracovní podmínky při jeho výrobě atd. Při nákupu perlového prstenu je prot dobré ptát se po nějakém osvědčení nebo po certifikátu. Zkrátka po dokladech, které vám zaručí, že je s tímto klenotem vše v naprostém pořádku.

  • Certifikáty: Fair Trade, ekologická udržitelnost atd.
  • Zdroje: přírodní mořské perly, perly z farem nebo snad perly umělé?

 

Spolehlivá investice

Kromě estetické hodnoty mohou být perlové prsteny i velice cennou investicí. A to nejen s ohledem na zvolený kov. Kvalitní perly si svou hodnotu udrží a časem jejich cena může spíše růst. Je důležité si uvědomit, že tržní hodnota perly závisí na její kvalitě, jejím původu a její unikátnosti. 

Chcete perlový prsten pořídit, abyste jím někoho obdarovali? To je skvělá volba! Stejně tak dobře vám však může posloužit jako spolehlivý investiční nástroj. 

Záleží jen na vás, jak k nákupu tohoto šperku přistoupíte.

Jiřina Marešová
Share

Author

Jiřina Marešová

Fitness se věnuji intenzivně a v podstatě každý den. Nebylo tomu tak ale vždycky. Deset let zpátky jsem vážila o čtyřicet kilo víc a vyhýbala se zrcadlům, než jsem si řekla dost. Svůj příběh hubnutí den za dnem jsem tehdy mapovala ve svém osobním blogu a radost z psaní mi od té doby už zůstala.