Botulotoxin – vše o terapii aneb Co je dobré vědět před prvním ošetřením

Víte, co je botulotoxin? Slyšeli jste už o jeho schopnosti účinně bojovat proti vráskám a dalším projevům stárnutí? Pokud ne, čtěte. Třeba se dozvíte něco zajímavého. Je sice pravda, že dnes existují nejrůznější moderní metody, které nám umožňují proces stárnutí zpomalit, ale faktem rovněž je, že zdaleka ne všechny jsou tak efektivní jako právě aplikace botulotoxinu. Podíváme se tedy, co se za úspěšností této speciální terapie skrývá.

 

Přírodní protein zvaný botulotoxin

Botulotoxin je přírodní protein, který blokuje nervové signály směřující ke svalům. Díky této unikátní vlastnosti lze injekčně aplikovaným botulotoxinem předejít svalové kontrakci. A jelikož jsou kontrakce svalů v obličeji jednou z hlavních příčin vzniku vrásek, je tato terapie s úspěchem využívána v kosmetickém průmyslu při snahách o zmírnění projevů stárnutí.

Použití botulotoxinu je však široce rozšířené nejen v kosmetice, ale i v lékařství, kde je látka aplikována při léčbě různých svalových dysfunkcí. v této souvislosti stojí za zmínku, že byl botulotoxin původně objeven právě pro medicínské účely, ale jak už to bývá, nakonec našel své významné místo i v estetické medicíně. 

 

Procedura, která má hned dvojí efekt

Jak už jsme řekli, je aplikace botulotoxinu při potlačování projevů stárnutí velmi úspěšná. Není proto divu, že si někteří lidé dopřávají tuto proceduru opakovaně. Tato terapie je v kosmetickém průmyslu považována za “malou revoluci”. Nejenže lze díky ní člověka zbavit většiny stávajících vrásek, ale je rovněž možné předcházet tomu, aby se na obličeji objevovaly vrásky nové. Procedura má tedy hned dvojí efekt!

Ošetření botulotoxinem je rychlý a minimálně invazivní zákrok. Procedura zahrnuje aplikaci látky tenkou jehlou přímo do oblasti, kde chceme vrásky eliminovat. Před aplikací je možné použít znecitlivující krém pro zvýšení komfortu. Celý proces trvá jen několik málo minut, a člověk může ihned po zákroku pokračovat ve svých běžných aktivitách. 

Výhody terapie jsou nezpochybnitelné

Výhody aplikace botulotoxinu jsou značné a jen stěží je lze zpochybnit. Ostatně, posuďte sami, zda vám tato terapie dává smysl. Nabízí zhruba toto:

 

  • Rychlé a viditelné výsledky: Již krátce po aplikaci je patrné, že je pleť hladší a pevnější, bez hlubokých vrásek.
  • Minimální vedlejší účinky: Pokud je zákrok proveden kvalifikovaným odborníkem, jsou vedlejší účinky minimální nebo se neobjevují vůbec.
  • Individualizace: Každý člověk si může vybrat konkrétní oblasti, které chece ošetřit, což umožňuje cílenou korekci vrásek.
  • V medicíně nabízí úlevu: Kromě estetických výhod nabízí botulotoxin i terapeutické přínosy, jako je úleva od chronické bolesti a léčba některých neurologických onemocnění.

 

Co můžete očekávat po ošetření?

Někomu na omlazení stačí obličejová jóga, jiný nedá dopustit na botox. Pokud se rozhodnete pro botulotoxin, měli byste vědět, že se po jeho aplikaci na místě vpichu objeví mírný otok nebo modřina. Jsou to však věci, které obvykle do několika dnů docela samy zmizí. Výsledky ošetření se postupně projeví, a vrcholu dosáhnou zhruba po 14 dnech, kdy je pleť na první pohled hladší a pevnější. Samozřejmě je důležité mít realistická očekávání a chápat, že se výsledný efekt může do jisté míry lišit. Individuální faktory, jako je typ pleti či hloubka vrásek, zkrátka hrají svou roli. S pravidelnými “opakovacími” zákroky lze však celkový efekt udržovat a dokonce i zlepšit.

Tohle se vám rozhodně vyplatí

Pro udržení a prodloužení efektu ošetření je důležité dodržovat správnou péči o pleť. Zahrnuje to používání kvalitních hydratačních krémů, ochranu před sluncem a vyhýbání se extrémním teplotám. Kvalitní péče o pleť by měla být součástí každodenní rutiny, a to nejen po podobných zákrocích. Vyhýbání se škodlivým faktorům, jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu, je pro udržení zdravé a mladistvě vypadající pleti samozřejmě také důležité.

Doporučení pro péči o pleť:

  • Používejte ochranný krém proti slunci s vysokým faktorem.
  • Hydratujte pleť kvalitními krémy a séry.
  • Vyvarujte se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu.
  • Dodržujte zdravý životní styl včetně vyvážené stravy.

 

Jak si vybrat správného specialistu

Vráskám se dříve či později nevyhne nikdo. Víte, co za jejich vznikem stojí? Některé příčiny jsou poměrně překvapivé. Jisté je, že lze s vráskami bojovat. Třeba právě díky botulotoxinu. Aby byl ovšem váš boj úspěšný, musí vás ošetřit zkušený specialista. Výběr kvalifikovaného a zkušeného odborníka je pro dosažení nejlepších možných výsledků a také pro minimalizaci rizik zásadní. Doporučuje se vyhledat lékaře s nejlepšími referencemi a s dostatečně dlouhou praxí. Prostě člověka, pro kterého je terapie botulotoxinem více méně rutinní záležitostí.

Otázky a mýty 

Přestože je botulotoxin široce využíván a jeho efektivita je nade vší pochybnost prokázána, stále se objevují zavádějící informace a mýty, kterým ale někteří lidé věří. Někdo se například obává, že bude jeho obličej po terapii vypadat „zmrazeně“ nebo zcela nepřirozeně. Ve skutečnosti, pokud je zákrok proveden správně, nic z toho nehrozí. Obličej je na první pohled mladší a mimika se rozhodně neztrácí. Klíčem k úspěchu je ale samozřejmě důsledná komunikace s odborníkem a výběr správné dávky a místa aplikace.

Budoucnost přinese ještě zajímavější výsledky

Botulotoxinová terapie je dobrým příkladem toho, jak moderní medicína a kosmetika pracují ruku v ruce, aby nalezly řešení celé řady problémů. Výzkumy týkající se botulotoxinu a jeho využití v kosmetice pochopitelně neustále pokračují, a odborníci hledají nové a nové způsoby, jak jeho potenciál plně vytěžit. S rozvojem dalších a modernějších technologií a s příchodem lépe cílených procedur můžeme očekávat ještě lepší a efektivnější využití této látky. Budoucnost přinese zajímavější výsledky. 

Aplikaci botulotoxinu je však možné označit za revoluční metodu již dnes. V boji proti vráskám a stárnutí pleti nenajdete spolehlivějšího spojence. Lépe může vypadat každý a to bez nutnosti chirurgického zákroku. Stačí jen chtít.

Jiřina Marešová
Share

Author

Jiřina Marešová

Fitness se věnuji intenzivně a v podstatě každý den. Nebylo tomu tak ale vždycky. Deset let zpátky jsem vážila o čtyřicet kilo víc a vyhýbala se zrcadlům, než jsem si řekla dost. Svůj příběh hubnutí den za dnem jsem tehdy mapovala ve svém osobním blogu a radost z psaní mi od té doby už zůstala.