Ložní povlečení: jak na jeho výběr a péči o něj?

Z filmů, knih a vyprávění víme, že při vydávání dcery či syna se hovořilo o věnu. Nešlo jen o polnosti, krávy a mince, ale také o výbavu, kterou od narození dcerky dávala její matka dohromady. Od vyšívaného ubrusu po povlečení na péřové duchny a polštáře s iniciály nevěsty a ženicha. Dnes nám to připadá vtipné, ale dříve se ložní povlečení cenilo tak, jak bychom dnes cenili například elektroniku či jiné vybavení bytu. Spaní jako v bavlnce, které mladému manželskému páru poskytlo úsilí a péče rodiny, dnes možná bereme jako samozřejmost. I přesto nám zvyk obdarovávání se, ať už běžným, tak luxusním povlečením, zůstal. Peřiny, polštáře, povlaky, přehozy. Zkrátka praktické dárky, které se v domácnosti nikdy neztratí a čím více jich máme, tím častěji je můžeme střídat. A to dopomáhá nejen k proměně prostředí ložnice, ale také k lepším podmínkám pro naše zdraví a hygienu. Jaké materiály jsou nejvhodnější a jak často je vhodné ložní povlečení měnit, se dozvíte v následujícím článku.

Ložní povlečení: zalézt do kanafasu?

Ložní povlečení je spolu s peřinami a polštáři tichým svědkem našeho spánku a proto je dobré vybírat tak, abychom se v něm cítili co nejpohodlněji. Hrubší plátno z bavlny zvané kanafas, které bylo ve většině případů zdobeno károvaným vzorem, a ze kterého se odvíjely formy rčení “jít spát do kanafasu” už dávno není jedinou možností volby. Oproti tomu věta spaní jak v bavlnce není tak daleko od tipu na nejlepší složení vhodného materiálu. Z bavlny se vyrábí drtivá většina povlečení a následně záleží na její kvalitě, zdroji a zpracování, od čehož se odvíjí cena i dostupnost. 

S jakými výrazy se můžeme při hledání vhodného materiálu setkat? 

Mezi nejčastější tkaniny patří:

  • Bavlna jako taková – prodyšná, savá a s možností vybírat z bio a udržitelných variant. Levnější varianty bavlněného ložního povlečení mohou být o něco tvrdší a více mačkavé.
  • Renforcé – stále hovoříme o bavlně, však v tomto případě procesem úpravy zjemněné natolik, že zůstanou odolnější a jemnější vlákna, která lépe absorbují pot.
  • Jersey – bavlněný úplet, který se nemačká a pro svoji elasticitu se využívá zejména při výrobě prostěradel. Pro svoji jemnost a hladkost je příjemný i v případě ložního povlečení.
  • Froté – speciální tkací stroje daly vzniku této tzv. smyčkované tkanině. Více husté i savé, nicméně životnost nemusí být taková, jako např. u renforcé tkaniny či damašku.
  • Satén – lesklý a chladivý s nádechem luxusu a výbornou vlastností termoregulace. Satén se vyrábí z jemných přízí, od hedvábí přes polyamid a naši starou známou bavlnu. 
  • Damašek – bavlna vyšší gramáže která zaručí dlouhotrvající dojem novosti. Počítejte s vyšší cenou, ale také s delší životností.

Pokud stojíte za udržitelnou domácností, budete pravděpodobně hledat v oblasti bio a organických materiálů, mezi které může spadat jak bavlna, tak o něco dražší lněné a konopné tkaniny. Vyšší mačkavost vám vynahradí dobrý pocit z ekologické volby, kvalita a odolnost materiálu. 

Aviváž to nezachrání

Používání aviváže s vůní magnolie, díky které se v peřinách budete cítit jako v jarní krajině, vás může lehce zlákat. Nicméně myslete i na to, že používání aviváže může vlákna povlečení zeslabit a snížit tak jeho životnost. Vůně může být příslibem čistoty, ale naše představy o tom, jak často měnit povlečení, mohou být na míle daleko od doporučené frekvence. Pot, stará kůže a padající vlasy jsou hlavním důvodem, proč povlečení střídat alespoň jedenkrát týdně. Ano, možná se to liší od vámi zvoleného čísla, ale představte si, že na povlečení v ložnici pohlédnete mikroskopem a spatříte všechen ten biologický odpad, který chtě-nechtě produkují naše těla. Začít se zvykem praní 1x týdně nejen ložního povlečení, ale i prostěradla, může pomoci ke zlepšení zdraví i pocitu, že pro svoji hygienu děláte maximum. Při praní nenuťte pračku, aby toho zvládla příliš najednou. Voda a prací prášek by nemusely proniknout do všech částí povlaku i do hlubin vláken, což by celý proces udělalo zbytečným. Mějte své povlečení rádi, dopřejte mu potřebnou péči a zajistěte tak radostnější a zdravý odpočinek sobě i své rodině.

Jiřina Marešová
Share

Author

Jiřina Marešová

Fitness se věnuji intenzivně a v podstatě každý den. Nebylo tomu tak ale vždycky. Deset let zpátky jsem vážila o čtyřicet kilo víc a vyhýbala se zrcadlům, než jsem si řekla dost. Svůj příběh hubnutí den za dnem jsem tehdy mapovala ve svém osobním blogu a radost z psaní mi od té doby už zůstala.