Jak najít byt k pronájmu v Táboře? A kolik se zde platí třeba za garsonku?

Byt k pronájmu v Táboře můžete hledat docela dlouho. V posledních letech se nabídka nájemních bytů v České republice zmenšuje, a situace v jihočeském Táboře rozhodně není žádnou výjimkou. Poptávka je zkrátka příliš vysoká. 

Celá řada lidí, kteří by si dříve pořídili vlastní bydlení, dnes totiž volí pronájem. A proč? No kvůli extrémně vysokým cenám nemovitostí. Tábor je navíc poměrně atraktivním místem k životu, což dostupnost nájemního bydlení dále snižuje. Vysoká poptávka pak tlačí ceny nahoru, a tak můžeme sledovat rychlý růst činží. Najít cenově přijatelný byt tedy není snadné. Klíčem k úspěchu však mohou být jistá vstřícnost a především pak solidní a přitom rychlé jednání. Na to obvykle majitelé činžovních nemovitostí slyší. Ale to zřejmě brzy uvidíte.

 

Hledáte byt k pronájmu v Táboře? Za garsonku dáte 7 tisíc měsíčně!

Pokud hledáte v Táboře co nejlevnější bydlení, garsonka je zpravidla tím nejrozumnějším řešením. Cena za pronájem garsoniéry v Táboře začíná zhruba na 7 000 korunách měsíčně. I přes omezenou velikost jsou tyto malé byty velmi žádané, a to právě s ohledem na celkem přijatelné činže. Cena pronájmu však obvykle zahrnuje pouze základní vybavení. Nic extra raději nečekejte. Poplatky za energie a služby jsou samozřejmě hrazeny zvlášť, což znamená, že měsíční náklady na bydlení mohou být klidně i o 3 tisíce vyšší. 

A pokud se snad objeví něco pod 7 tisíc korun? V nabídce pronájmů se takový byt obvykle moc dlouho “neohřeje”. Musíte proto reagovat opravdu rychle!

2+kk můžete mít za 9 000 Kč

Drahé bydlení se v České republice stává stále palčivějším problémem. A lidí odkázaných kvůli tomu na dávky bohužel přibývá

Chcete si pronajmout něco většího než jen garsonku? Třeb 2+kk? Pokud potřebujete trochu více prostoru, připravte se na nějakých 9 tisíc korun měsíčně. Odhadem. Plus další náklady na provoz. Takový byt vám poskytne oddělený obývací prostor a ložnici, což jistě přispěje k vašemu pohodlí. Právě u takovýchto dispozic se lze ale setkat s ještě vyšší poptávkou – pokud se objeví 2+kk nebo 2+1 za cenu okolo 9 tisíc, je nutné jednat rychle. 

Za “luxus” si připlatíte

Pokud si chcete v Táboře pronajmout ještě větší byt, například o dispozici 3+kk nebo více, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. To dá rozum. Dříve celkem běžné bydlení je dnes považováno tak trochu za luxus. Činže začínají zhruba na 11 000 korun a vyšplhat se mohou klidně i přes 15 tisíc měsíčně, zejména pokud je byt v centru města nebo také tehdy, když jde o pěknou novostavbu. 

 

Proč letí činže vzhůru?

Už jsme řekli, že nájmy jdou nahoru. Činže dnes zkrátka trhají rekordy a zdražovat prý ještě budou. Ale proč? 

Jedním z hlavních důvodů rostoucích činží jsou extrémně vysoké pořizovací ceny nemovitostí. Mnoho lidí, kteří by si dříve pořídili vlastní bydlení, nyní volí pronájem jako jedinou schůdnou cestu. Čím více lidí se však obrací na trh s nájemním bydlením, tím vyšší je tlak na růst činží. Nájemních bytů totiž není nekonečné množství. Tento trend se samozřejmě netýká jen Tábora – téměř totožný vývoj lze sledovat i v dalších českých a moravských městech, kde je poptávka po nájemních bytech často i výrazně vyšší než nabídka. Na stále dražší bydlení má ale samozřejmě vliv také inflace a celkově rostoucí životní náklady.

 

Pár praktických tipů, které vám mohou pomoci

Češi po vlastním bydlení stále touží, navzdory vysokým cenám. Stále méně našich spoluobčanů však na vlastní střechu nad hlavou dosáhne. Je to i váš případ? A tak hledáte alespoň pronájem? Tak si pamatujte, že vzhledem k omezené nabídce bytů je potřeba být při hledání nájmu proaktivní a často velice rychlý. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci získat vysněný pronájem:

  • Reagujte na inzeráty co nejrychleji – nájemní byty mizí z trhu často velmi rychle.
  • Zvažte nabídku vyšší kauce – to může oslovit majitele, který pak dá přednost vám před jiným zájemcem.
  • Sledujte hned několik portálů s nabídkami nájmů a nastavte si upozornění na nové inzeráty.

Díky těmto tipům můžete zvýšit svou šanci na rychlé a úspěšné nalezení pronájmu. 

Lokalita, dispozice i vybavení

Cena pronájmu samozřejmě závisí hned na několika faktorech, které je důležité brát v potaz. Patří mezi ně především lokalita, dispozice bytu i jeho vybavení. V Táboře platí, že byty v centru nebo blízko občanské vybavenosti jsou sice dražší, ale rozdíly nejsou nijak dramatické. Přece jen, nejde o nijak velké město. Dalšími faktory jsou:

  • Velikost a dispozice bytu – menší byty jako garsonky bývají logicky levnější.
  • Vybavenost bytu a možnost parkování – vybavené byty nebo byty s parkovacím místem bývají dražší.
  • Technický stav bytu – byty po rekonstrukci obvykle stojí více.

Tyto faktory je dobré vzít v úvahu při výběru bytu, protože mohou mít někdy poměrně značný  vliv na výši činže.

Jak šanci na úspěch ještě zvýšit?

Pokud se vám stále nedaří sehnat vhodný byt k pronájmu, můžete zkusit některé další strategie. Kromě rychlé reakce na nabídky můžete také uvážit rozšíření svého hledání do širšího okolí nebo navýšení svého rozpočtu na nájem – je-li to možné. Nabídněte také majiteli, že budete hradit nájem dopředu na několik měsíců, což může zvýšit vaši důvěryhodnost.

 

V dohledné době to lepší nebude

Vzhledem k současnému vývoji realitního trhu se dá očekávat, že ceny nájemního bydlení budou i do budoucna vysoké. Omezená nabídka a vysoká poptávka pravděpodobně udrží činže na velmi vysoké úrovni. A protože je více než pravděpodobné, že poroste množství lidí, kteří si z finančních důvodů zvolí nájem před vlastním bydlením, činže zřejmě brzy zamíří ještě výš.

V dohledné době to bohužel lepší nebude. Ale nezoufejte! S trochou štěstí nějakou cenově přijatelnou střechu nad hlavou určitě objevíte.

Jiřina Marešová
Share

Author

Jiřina Marešová

Fitness se věnuji intenzivně a v podstatě každý den. Nebylo tomu tak ale vždycky. Deset let zpátky jsem vážila o čtyřicet kilo víc a vyhýbala se zrcadlům, než jsem si řekla dost. Svůj příběh hubnutí den za dnem jsem tehdy mapovala ve svém osobním blogu a radost z psaní mi od té doby už zůstala.