Také se vám stává, že se vám po depilaci či epilaci objeví nejprve zarudlé místo, ve kterém se pevně uhnízdil jeden neodstraněný chloupek? Vypadá to jako malý problém, ale kdo to někdy poznal, tak ví, jak to může být bolestivé. Zejména, pokud se jedná o opakující se zarůstání chloupků v podpaží.
Příčiny zarůstání chloupků v podpaží
Zarůstání chloupků v podpaží může být způsobeno ucpáním vlasových folikul odumřelými kožními buňkami. Chloupek se nedostane pod správným úhlem ven a začne zarůstat pod kůži. Doslova rizikovým faktorem je holení a depilace. Nesprávnou technikou může dojít k přetržení chloupku těsně pod povrchem kůže. A to především v místech, kde je pokožka tenčí nebo citlivější.
Správná hygiena podpaží
To, že se každý člověk potí, je fakt. Někdo více a někdo méně. Propocené oblečení (především v podpaží) nebo dokonce zápach může být pro člověka společensky degradující. Pravidelná sprcha je pochopitelně základem. V běžném vybavení moderního člověka by také neměl chybět antiperspirant, který pocení omezuje díky obsahu solí hliníku. Pro omezení zápachu jsou vhodné kvalitní deodoranty.
Metody odstraňování chloupků v podpaží
První pomoc v případě zarůstajících chloupků v podpaží vám poskytne žínka namočená v teplé vodě. Jemným krouživým pohybem se mohou póry zahřát a chloupky uvolnit. Použít lze také jemný zubní kartáček. Rozhodně nepoužívejte násilí a velký tlak. Jestliže se chloupek objeví nad kůží, pak je vhodné použít sterilní jehlu k vytažení zarostlé části chloupku.
V žádném případě do pokožky jehlou nepíchejte ani nerýpejte. Problém by se zhoršil tím, že by do místa mohla vniknout infekce. Vytažené chloupky nevytrhávejte, ale dejte postiženému místu čas na regeneraci.
Péče o podpaží po odstranění chloupků
Poté, co zarostlý chloupek uvolníte a dopřejete mu správný růst, dopřejte podrážděné pokožce jemný peeling, který ji šetrně vyčistí. Je také vhodné používat na postižené místo mýdla určená pro miminka. U nich máte jistotu, že jsou anti alergenní. Původně zarostlé chloupky odstraníte při další depilaci.
Přírodní prostředky pro zamezení zarůstání chloupků
Pro péči o vaše depilované podpaží vybírejte vyživující produkty. Ideální je, pokud obsahují jojobový, levandulový nebo olivový olej. Osvědčená jsou také přírodní antiseptika, která mají protizánětlivé účinky. Dobré výsledky jsou prokázané například u čajovníkového oleje. Vhodným doplňkem jsou hydratační krémy s příměsí aloe vera, heřmánkem nebo měsíčkem lékařským.
Prevence zarůstání chloupků
Preventivní opatření proti nepříjemnému zarůstání chloupků můžeme rozdělit do dvou možností. Buď zkoušet jiné metody holení či depilace nebo vsadit na jistotu.
Jak zamezit zarůstání chloupků při domácí depilaci
V případě, že používáte klasickou žiletku, pak veďte tahy po směru růstu chloupků a po každém jednotlivém tahu žiletku opláchněte. Hned po oholení omyjte pokožku studenou vodou a aplikujte na ni peeling a poté balzám po holení. Jestliže se klasické holení neosvědčí, pak můžete jít metodou zkoušek a omylů. Což znamená, že vyzkoušíte další depilační metody (depilační krémy, cukrová pasta, vosk).
Laserová epilace je jistota
Prakticky jedinou metodou, po které chloupky nezarůstají, je laserová epilace. Je to logické. Chloupek v tomto případě není mechanicky odstraněn, ale přes jednotlivé chloupky se zničí vlasová cibulka. Odumřelý chloupek tedy vypadne samovolně. Dobrou zprávou je, že si laserová epilace poradí i se vzniklým problémem zarostlých chloupků. A to šetrně a bezbolestně.
Závěr
Se zarůstajícími chloupky bojuje celá řada lidí. Tento problém se nejvíce vyskytuje především v případě růstu tmavých a silných chloupků. Ušetřeni nejsou ale ani lidé se světlou pletí. Jejich pokožka je většinou citlivější a náchylnější k podráždění. Dalo by se tedy říci, že ohroženi jsou prakticky všichni, kdo chtějí mít hladkou pokožku, a to nejen v podpaží. Po laserové epilaci se s tímto problémem nesetkáte.