Proč zrovna silikonový obal na Iphone SE?
Odpověď na jednoduchou otázku z mezititulku by se dala shrnout do dvou slov. Proč ne? Jenže to by bylo klasické neférové „hraní do autu“. Zaměřme se na fakta. Silikon vyniká pružností, pevností a ohebností. Do všechno jsou fakta zvyšující ochranný potenciál. Obal má především chránit. A v neposlední řadě jde o materiál příjemný na dotek. Zatímco fanoušci military a outdooru rádi vystavují, tedy vlastně schovávají, své telefony ve tvrdých pouzdrech, které „přežijí i výbuch atomové bomby“ nebo alespoň pád ze skály, silikon není tak neosobní ani tvrdý. Jenže buďme k sobě upřímní a přiznejme si: kolikrát vám spadl váš „ajfounek“ ze skály? Ze stolu asi spadl či vyklouzl během nepozorné manipulace z ruky. To se občas stane každému. Ale pokud opravdu nešťastnou náhodou nenarazí displejem na ostrý roh, měkký silikon pád v pohodě ztlumí. A i ta výše zmíněná nešťastná varianta se dá řešit například tvrzeným sklem. Takže silikonový obal na Iphone SE určitě ano.
Průhlednost či průsvitnost
Jsou dva typy lidí. Ti, kteří výrobky od Steva Jobse milují a ti, kteří je zatracují. Vlastně je mezi nimi ostrá hranice vytvořená vzájemnou nekompatibilitou aplikací a základního software. Vynechme teď s dovolením „androjdáře“ a podívejme se blíž, co láká a táhne lidi k Iphonům. „Je to jasné, výhody jsou v zásadě dvě. Ta první, větší, je design. A ta druhá je vzájemná dostupnost dat mezi jednotlivými platformami. No a když už mi jde o design, tak ho přece nebudu schovávat v nějakém masivním ochranném pouzdře. Chci se pochlubit svým Iphonem. Nestydím se za něj, naopak, jsem na něj docela pyšný,“ říká grafik Martin z Hradce Králové a mimochodem vystihuje tak jednu z hlavních předností silikonových pouzder. Neskrývají jednu z nejoceňovanějších předností Iphonů SE – jejich ladné tvary. Nic jiného, tedy aplikace a vychytávky, totiž z vašeho telefonu vidět nejsou.
Co je vlastně silikon zač?
Silikon neslouží pouze jako ochrana, ať už tím myslíme těsnící hmotu zabraňující v průniku vody či plynů, chňapku v kuchyni a nebo výše popisované pouzdro na telefon. Silikon je opravdu hodně široce používaný materiál. Jde o polymery v nichž hlavní roli hrají atomy křemíku. Komu v hlavě naskočil odborný název silicium, ten je na správné stopě. V chemické struktuře se střídají atomy křemíku a kyslíku, což v praxi znamená, je v něm není nic jedovatého. To je dobré vědět například proto, že kdyby se vašeho telefonního přístroje i s krytem zmocnilo nemluvně, které všechno ochutnává, tak si nemůže ublížit. Tedy pokud do něj výrobce nepřidal nějakou barvící „zhovadilost“, což by se ale zrovna v případě telefonních obalů dít nemělo. Co je na silikonu rovněž skvělé, je jeho schopnost zvládání širokého rozmezí teplot. To znamená, že nekřehne v běžných středoevropských mrazech ani neměkne v klasických letních tropických „třicítkách“. Je prostě efektivní a plně funkční za každého počasí. Ostatně si můžete udělat jednoduchý pokus. Dejte si svůj silikonový obal na telefon na hodinu do chladničky (bez telefonu, zbytečně byste si vybíjeli baterku) a pak se podívejte. Zdali došel k nějaké újmě. Chcete-li ušetřit čas, čtete dál, neboť jsme pokus udělali za vás. Nestalo se vůbec nic.
Takže se vraťme zpět na začátek. Silikon je neškodný, elegantní díky tomu, že přesně kopíruje tvary Iphone a plně funkční v jakémkoliv počasí. A to dokonce i v dešti, neboť nejen nepromokavý, ale i vodoodpudivý. Zároveň se díky masové výrobě zlevnil, takže ani cena by případného zájemce neměla odradit. Takže zbývá zodpovědět poslední otázku. Kdy si ho pořídíte?